Šachové soustředění mládeže – DRHLENY 2023

Šachové soustředění mládeže – DRHLENY 2023

O víkendu 16. až 18. června proběhlo již páté šachové soustředění v Drhlenách, které je určené pro hráče a rodinné příslušníky ŠK ZIKUDA Turnov. Přes klub bylo zajištěno ubytování v chatovém táboře Drhleny, který leží v Českém ráji u Farářského rybníku. Na soustředění přijelo celkem 48 účastníků. Po pátečním příjezdu v odpoledních hodinách a ubytování v chatkách a stanech, jsme zahájili akci společným setkáním u ohně, kde se opékaly buřty a klobásy. K jídlu byla ještě hrachová polévka. K pití byl klubem na celý víkend opět zajištěn soudek piva z Rohozce pro dospělé a pro děti rohozecká limonáda ERKO malina a oranž. Oheň i šachové nadšení hořely v táboře do pozdních nočních hodin.

Po sobotní vydatné snídani měl svoji poutavou přednášku mezinárodní mistr Pavel Čech. Hlavním tématem přednášky byl rozbor šachových partií z právě skončeného Mistrovství ČR mužů v Bystřici nad Pernštejnem. Na tomto turnaji startovali z deseti hráčů hned tři hráči z Turnova. Svého největšího osobního úspěchu zde dosáhl IM Tomáš Kraus, který obsadil samostatné druhé místo za Davidem Navarou a zároveň si uhrál svoji první velmistrovskou normu.

Další program pokračoval sportovními aktivitami. Zájemci z řad dětí i dospělých byli rozděleni do čtyř družstev a utkali se hned v několika disciplínách. Ve střelbě z luku, střelbě ze vzduchovky a pistole, šipkách, hodu míčky do kelímku a kopání míče do branky. Tradiční plavba na voru byla vzhledem k počasí vynechána. Cílem bylo si užít týmovou zábavu při sportu bez ohledu na výsledné pořadí, ač body jsme všem sečetly.

K obědu byl připraven výborný guláš s knedlíkem. Jen pro doplnění, celodenní jídlo na tuto akci si zajišťujeme sami společnými silami a to včetně výdeje a následného mytí nádobí a úklidu kuchyně.

Sobotní počasí bylo pestré. Teplé a slunečné počasí vystřídal několikrát déšť. Během celého dne se malí i velcí koupali v rybníce, sportovali, byli na výletě nebo hráli šachy. Odpoledne proběhl šachový turnaj pro děti v blesku systémem každý s každým. Zapojilo se celkem deset dětí s různou výkonností. Pro některé z dětí to byl první takový turnaj a tedy nová zkušenost. Nejlépe si vedl Felix Volf, který získal 8 bodů z 9. Sladká odměna byla připravena pro každého a vyhlášení výsledků proběhlo večer u společného posezení u ohně. Nadšenci pokračovali v šachových soubojích do půlnoci a stejně tak u ohně zůstalo pár vytrvalců.

Na neděli nebyl stanoven pevný program. Po snídani někteří vyrazili na výlet do okolí, několik dětí zasedlo opět za šachovnice, ostatní využili prostor areálu s hřištěm, trampolínou, pískovištěm, houpačkami a možností koupání se v rybníku. K obědu byla sekaná s bramborovou kaší a okurkou. Po odpoledním odpočinku následoval úklid chatek a společných prostor a postupně se všichni rozjeli do svých domovů.

Ráda bych touto cestou poděkovala předsedovi klubu panu Františkovi Zikudovi, který se za námi zastavil v pátek i v neděli. Díky němu máme na akci hrazené ubytování a pitný režim. Zmínit musím také Petra Tománka, Zdenka Maršálka a Tomáše Ďúrana, kteří se aktivně podíleli na přípravě a průběhu celé akce a bez kterých by se takové soustředění nekonalo.

Velké díky patří hlavně všem účastníkům za jejich přispění ke krásnému společnému víkendu.

Těším se na setkání příští rok v červnu opět v Drhlenách.

Dana Ďúranová

Zde je odkaz na podrobnější výsledky bleskového turnaje:
https://chess-results.com/Tnr782588.aspx?lan=5

Fotky si můžete prohlédnout v galerii.

Napsat komentář