A tým v první polovině tabulky v Zaječicích

MČR družstev starších žáků v Zaječicích

Zaječice 24-26 května
Už v pátek odpoledne jsme s naší výpravou vlakem vyrazili do Chrudimi na mistrovství republiky družstev starších žáků.
Ubytování jsme nakonec našli ve vynikající lokalitě 2 minuty chůze od hrací místnosti. V pátek večer jsme ještě přihlásili naše 3 družstva a po nalezení večeře jsme se odebrali ke spánku, protože v sobotu byl hlavní hrací den, kdy se hrálo 6 kol. V celém turnaji bylo 73 šestičlenných družstev, každé družstvo mělo alespoň jednu dívku a alespoň jednoho mladšího žáka (2012 a mladší). Hrálo se tempem 25 minut + 10 sekund na tah, na partie tedy bylo spousta času.
Už dopředu jsme měli domluvené složení „A“ týmu: 1) Tonda Sochor, 2) Felix Volf, 3) Ondra Svoboda, 4) Lucka Tománková, 5) Tonda Marek a 6) Matouš Báča

ů

Kromě Petra Tománka jel s námi ještě Václav Halba z Varnsdorfu, jeho posily Kubu Šlégla a Blanku Olahovou jsme využili do dalších družstev, „B“ tým byl ve složení: 1) Jindra Škréta, 2) Dan Hejduk, 3) Blanka Olahová, 4) Filip Schovanec, 5) Dima Bondarenko, 6) Valentýn Lhoták
Céčko mělo tuto sestavu: 1) Kuba Šlégl, 2) Andík Márovec, 3) Jonáš Roubíček, 4) Štěpán Láska, 5) Kryštof Polák, 6) Eliška Svítková
Áčko hned v prvním kole dostalo loňské vítěze – Říčany A. Nedával jsem našim hráčům velké naděje, ovšem naše bojovnost mě velmi překvapila. Bohužel rychle prohrál na dvojce Felix (přehlédl taktiku soupeře), ostatní se drželi. O figuru i partii následně přišel Ondra, v ostatních partiích jsme však stále měli určitou naději. Matouš Báča v chaotické partii nahoru dolůnakonec sebral soupeřce dámu, čímž jsme snížili na 1:2. Zápas zamotal Tonda Marek, když oba se soupeřem dopustili několika chyb, Tonda nakonec dostal lepší koncovku, kterou přesnou hrou dotáhl k vítězství. 2:2 S Petrem Tománkem jsme oba zápas hodně prožívali, hrálo se „na krev“. Tonda Sochor měl šanci minimálně na remízu, hned po přechodu do koncovky však ztratil pěšce a soupeř nakonec předvedl přesnou techniku. 2:3 Krásnou partii převedla Lucka, soupeře přehrála, v časové tísni však přehlédla vidle, stále však měla šance, konečná výměna dam vedla však k prohře partie i zápasu. 2:4 I přes porážku toto byl výborný výkon našich hráčů.
V dalších kolech jsme střídali pěkné výhry s prohrami.
Tonda Sochor (5,5/9) během turnaje hrál slušně, na první šachovnici měl nejsilnější soupeře a hodně z nich přehrál postupným tlakem, případně útokem na krále. Limitovaly ho jen 2 hrubé chyby a někdy příliš rychlá hra.
Příliš se nedařilo Felixovi (3 body), hrál příliš povrchně a někdy i zbrkle. Přesto měl i světlé momenty – patový motiv šílené věže, nebo pěkná výhra v posledním kole, kdy mu soupeř šel do Evansova gambitu.
Slušný výkon předvedl Ondra (4 body). Jako nestarší člen týmu prodal své zkušenosti a některé soupeře pěkně udolal. Proti silnějším soupeřům už to nestačilo, ale celkově jeho výkon hodnotím pozitivně.
Lucka (4 body) hrála vlastně ve všech kolech velmi dlouhé a vyrovnané partie, kde rozhodovaly detaily a koncovky. Hraje velice solidně a má výborný cit na zahájení. Když ještě zlepší dotahování lepších pozic a taktickou přesnost, bude hrát ještě lépe.
Příjemné překvapení pro mě byla hra Tondy Marka (5,5 bodu). Podobně jako Lucka měl dobré zahájení a často se i dobře rozhodoval ve střední hře. Samozřejmě ještě tam je velký prostor pro zlepšení (hlavně některé hrubky), ale Tondova hra začíná mít hlavu a patu.
Matouš (4 body) střídal pěkné momenty s horšími, občas zahrál pěkné tahy, ale celkově jeho hra měla poměrně velké nedostatky (jak taktické, tak poziční). Jeho výhru proti dívce z Říčan mu však nikdo nevezme!
Áčko tedy skončilo 35., těsně v první polovině a o 4 příčky lépe, než bylo nasazené. Bojovnost nám nechyběla, ale v kritických momentech s těžšími soupeři nám ještě stále chybí větší kvalita a přesnost hry.
Béčko: Hrálo 8 kol, slušné partie odehrál na první šachovnici Jindra Škréta (3 body), měl velmi těžké soupeře, přesto dokázal 3 z nich porazit, turnaj pro něj měl určitě přínos pro další vývoj. Dan Hejduk (1 bod) se pral co to šlo, bohužel několikrát ho soupeři přímo rozdrtili, chuť si však spravil v šestém kole, když vyhrál v zajímavé koncovce, v neděli už body nepřidal. Nedařilo se ani Blance Oláhové, nakonec ukořistila jeden bod, po druhém šahala v posledním kole, vyhranou pozici s Jonášem Roubíčkem nakonec nedotáhla. Ani Filip Schovanec (1 bod) se nesešel s dobrou formou, nakonec utahal alespoň Theodora Čejchana z Deska Liberec, v ostatních partiích však dělal příliš mnoho chyb (i díky příliš rychlé hře), což soupeři nekompromisně trestali. Dima Bondarenko (5 bodů) hrál poměrně dobře, ale příliš rychle. Dokázal však několik soupeřů udolat, rychlý propočet mu pomohl vyhrát několik důležitých her, nakonec pěkných 5/9. Špatný začátek měl i Valentýn Lhoták, nakonec se však “rozjel” a konečné 4 body vypadají slušně, i u něj byla k vidění příliš rychlá hra.
Podobně obtížně se se svou úlohou popral “C” tým. Posila Kuba Šlégl prokázal své kvality, dokáže hrát složité jak poziční, tak i kombinační šachy, i přes nepříliš podařený závěr je 5 bodů velice dobrý výkon. Andík Márovec bojoval jako lev, proti spoustě silných soupeřů to ale nestačilo, jednu partii nakonec v sobotu vyhrál, náladu mu zlepšila neděle když porazil 2 soupeře, konečné 3 body nejsou tak špatné. Dlouhé partie měl většinou Jonáš Roubíček, sobota byla pro něj dobrá, neděle o něco méně. Jeho hra je docela dobrá, ale ještě něco chybí, chtělo by to zlepšit zahájení a plány ve střední hře. Celkem 3,5 bodů. Štěpán Láska začal první partie příliš rychlou hrou, to se však od třetí hry zlepšilo a nakonec bojoval udatně, rychle vidí taktiku, proto nakonec vybojoval krásných 5/9. Kryštof Polák (1 bod) se nedokázal dostat do dobré formy , blicání kazilo jeho hru, vyhrál nakonec alespoň jednu partii, ale jestli se chce zlepšit, musí zpomalit a více přemýšlet. Jako nouzový náhradník s námi jela Eliška Svítková (nejmladší účastník výpravy), tato sympatická dívka se udatně prala s těžkými a staršími soupeři, nakonec dostala alespoň 1 bod za volno, měla 2 partie, kde měla šance, soupeři však měli větší zkušenosti a Elišku nakonec porazili.
Během turnaje nebyl velký prostor pro další aktivity, přesto jsme si příjemné prostředí užívali a neděli jsme zakončili zmrzlinou.
Turnaj byl výborně zorganizovaný, zároveň také velmi kvalitní a náročný, na spoustě hráčů byla vidět ve finálním kole únava. Republiková úroveň je zase jiný level hry, určitě se pokusíme na další ročník zlepšit a vybojovat ještě lepší umístění. Áčko bylo konkurenceschopné a nakonec těsně končí v lepší polovině. Dobrá zkušenost to byla také pro béčko a céčko, samozřejmě je vidět, že na lepší výsledky bude potřeba více trénovat a celkově se zlepšit, stále je vidět v naší hře sousta mezer. Na druhou stranu oba týmy mají velmi mladé složení, takže v dalších letech můžeme doufat v progres. Děkuji všem za účast i za týmového ducha, obzvlášť někteří nechali na šachovnici úplně vše a budeme se těšit na dalších akcích (hned tento víkend v Kunraticích u Frýdlantu).

Napsat komentář